Gátas, Pál (2021) LEAN szemlélet kialakítása egy műanyagipari Kft.-nél. MA/MSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
pgatas_diplomamunka_2021_végleges.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (2MB) |
Absztrakt (kivonat)
Kutatásom során a LEAN menedzsment témakörével foglalkoztam tüzetesebben. Célul tűztem ki egy műanyagipari tevékenységet végző vállalkozás lean folyamatának a kialakítását, melynek érdekében az alábbi kérdésekre kerestem a választ: Honnan ered a lean szemlélet, milyen eszközöket és módszereket alkalmaz? Van-e kapcsolat a lean szemlélet és a kkv szektor versenyképessége között? Milyen okok vezettek az elemzett vállalkozásnál a lean szemlélet kialakításához? Milyen területeket érint a lean bevezetése, milyen nehézségekkel és problémákkal kell szembenézniük a bevezetés során? Hogyan alakítható ki a lean a vállalkozás esetében? A kutatásomhoz primer (kérdőíves felmérés, interjú), szekunder (szakirodalmak és pénzügyi adatok elemzése) és megfigyelésen (gyárlátogatás) alapuló módszereket is használtam. Megvizsgálva a lean kialakulását, valamint a lean és a versenyképesség kapcsolatát egyrészről arra az eredményre jutottam, hogy a lean Japánból indult útjára, a Toyota autóipari cég találta ki, és alkalmazta elsőként ezt a módszert, másrészről pedig a vállalatok versenyképességéhez nagy mértékben hozzájárul a lean szemlélet, tekintettel arra, hogy a vevői értékek minél magasabb szintű eléréshez a vállalkozások számos olyan változtatást eszközölnek, mellyel hatékonyabban, jobb minőségben, költségtakarékosabban és jobb pénzügyi mutatókkal tudnak dolgozni. A műanyagipari vállalkozás lean szemléletének a kialakítása érdekében elemeztem a vállalkozás tevékenységét és működését, és arra a következtetésre jutottam, hogy a lean folyamat kialakítása a cégnél tudatos folyamat, két évvel ezelőtt elkezdődött a folyamatos gépbeszerzések, valamint a humán erőforrás tevékenységének átalakításával. Az okok, melyek a lean kialakításához vezettek a veszteséges működés, a dolgozók közötti ellentétek, a nagy arányú hulladék és a selejtes darabszámok, a felesleges munkafolyamatok az irodai részlegen. A dolgozókkal készített kérdőíves felmérés rávilágított arra, hogy a dolgozók többségében szükségesnek érzik a lean bevezetését, érveik e mellett a nyereségesebb működés, a pazarlások megszüntetése és a munkafolyamatok javítása. A rendelkezésemre álló információk alapján azt állapítottam meg, hogy a lean szemlélet kialakítása a cégben érinti a hulladékok és a selejtes termékek mennyiségének csökkentését, a gyártási szerkezet átalakítását, a munkafolyamatok javítását, a készletek felülvizsgálatát, új vevők szerzését, valamint a vállalkozás jövedelmezőségének javítását. Tekintettel arra, hogy a legnagyobb nehézség a lean bevezetése során a szemléletnek a dolgozókkal történő elfogadása, javaslatom az, hogy a lean folyamat kialakításába mindenképp vonják be az alkalmazottakat, és alakítsanak ki egy ösztönző rendszert is az alkalmazottak számára motiváló tényezőként.
Magyar cím
LEAN szemlélet kialakítása egy műanyagipari Kft.-nél
Angol cím
DEVELOPING A LEAN APPROACH IN AN INJECTION MOLDING COMPANY
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
x - ARCHIV KTK - Üzleti Tudományok Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)
Szak
LKK - Mérnök-közgazdász szakirányú továbbképzés (főiskolai) (PG)
Témavezető(k)
Mű típusa: | Diplomadolgozat (MA/MSc) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Pál Gátas |
Dátum: | 17 Jún 2021 09:48 |
Utolsó módosítás: | 15 Szep 2023 06:03 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/7974 |
Actions (login required)
Tétel nézet |