Diákmunka és munkaerő-kölcsönzés Magyarországon, a Pannon-Work Iskolaszövetkezet és a Pannon-Work Zrt. gazdasági elemzése és összehasonlítása

Szabó, Melitta (2016) Diákmunka és munkaerő-kölcsönzés Magyarországon, a Pannon-Work Iskolaszövetkezet és a Pannon-Work Zrt. gazdasági elemzése és összehasonlítása. BA/BSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).

[thumbnail of KBAN-16_103.pdf] PDF
KBAN-16_103.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg

Download (2MB)

Absztrakt (kivonat)

Napjainkban egyre nagyobb az igény a diákmunka és a munkaerő-kölcsönzés iránt. Ennek gazdasági és egyéb munkaszervezési előnyei jelentős mértékben növelik népszerűségét ezeknek a foglalkoztatási formáknak. Ez által lehetőség nyílik diákok alkalmazására, fel-nőtt munkavállalók rövid vagy hosszabb időre történő kölcsönzésére, a működéshez kapcsolódó kapacitás-ingadozások kielégítésére. Szakdolgozatomban megvizsgáltam a diákmunka és a munkaerő-kölcsönzés magyar-országi helyzetét. Emellett elvégeztem az országszerte ismert Pannon-Work cégcsoport két tagjának, a Pannon-Work Zrt. munkaerő-kölcsönző cégnek, valamint a diákmunkával foglalkozó Pannon-Work Iskolaszövetkezetnek gazdasági elemzését, és a kapott eredmények változásainak összehasonlítását. Elemzéseim és összehasonlításaim során az utolsó öt teljes gazdasági évet vizsgáltam, melyekhez vagyoni-, pénzügyi- és jövedelmezőségi mutatókat alkalmaztam. Munkámhoz felhasználtam a két társaság beszámolóit, a vállalattól kapott kimutatásokat, iskolai jegyzeteimet, szakirodalmi könyveket, internetes forrásokat, valamint figyelembe vettem konzulenseim tanácsait is. Mivel hasonló tevékenységet végez a két társaság, ebből adódóan forgóeszközeik, kötelezettségeik aránya közel hasonlóan alakul. Mind a Pannon-Work Zrt., mind pedig a Pannon-Work Iskolaszövetkezet nagy követelés állománnyal rendelkezik. Az elemzés során megállapítható, hogy leginkább rövid távú kötelezettségek – azon belül nagy mértékben hitelek – segítségével finanszírozzák működésüket. Likviditásukat vizsgálva láthatjuk, hogy kisebb-nagyobb eltéréssel, de azonos tendenciákat követnek. Adósság fedezettségük és eladósodottságuk tekintetében is hasonló irányúak a változások, melyek mértéke eltérő. Azonban jövedelmezőségi helyzetüket vizsgálva jelentős eltéréseket tapasztaltam (főleg az utolsó két vizsgált évben). Az itt fellépő különbségek oka lehet, hogy míg a Zrt. legfőbb célja, hogy a működéséből minél nagyobb mértékű nyereséget érjen el, addig az Iskolaszövetkezet nem profitorientált. A Pannon-Work Zrt. munkaerő-kölcsönző tevékenységével nagy mértékben hozzájárul a munkanélküliek számának csökkenéséhez. A Pannon-Work Iskolaszövetkezet pedig a dolgozni kívánó diákok számára különböző munkalehetőséget kínál. Segítségével a fiatalok tapasztalatot szerezhetnek a munka világából, mely későbbi éveik során előnyt jelenthetnek számukra. Az így megszerzett jövedelmükkel javíthatják saját és családjuk anyagi helyzetét is.

Magyar cím

Diákmunka és munkaerő-kölcsönzés Magyarországon,a Pannon-Work Iskolaszövetkezet és a Pannon-Work Zrt. gazdasági elemzése és összehasonlítása

Angol cím

Student work and temporary employment in Hungary, the comparison and economic analysis of Pannon-Work Iskolaszövetkezet and Pannon-Work Zrt.

Intézmény

Nyugat-magyarországi Egyetem

Kar

Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)

Tanszékcsoport/intézet

x - ARCHIV KTK - Pénzügyi és Számviteli Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)

Szak

LKK - Pénzügy és számvitel alapszak (BA)

Témavezető(k)

Témavezető neve
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Kovács, Tamás
adjunktus, PhD

Helyi kari azonosító

KBAN-16/103

Mű típusa: Szakdolgozat
Felhasználói azonosító szám (ID): Melitta Szabó
Dátum: 05 Dec 2016 12:54
Utolsó módosítás: 12 Szep 2023 12:39
URI: http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/2414

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet