Álgesztes bükk színhomogenizálásának vizsgálata különböző hőkezelő eljárásokkal és ezek hatása a mechanikai jellemzőkre

Tóth, Roland (2016) Álgesztes bükk színhomogenizálásának vizsgálata különböző hőkezelő eljárásokkal és ezek hatása a mechanikai jellemzőkre. BA/BSc, Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar (2013-tól 2021.06.30-ig: Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar).

[thumbnail of Toth Roland SZAKDOLGOZAT 5.0.pdf] PDF
Toth Roland SZAKDOLGOZAT 5.0.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg

Download (2MB)

Absztrakt (kivonat)

Szakdolgozatom a Magyarországon kitermelt, legsokoldalúbban használt faanyagról a bükkről (Fagus sylvatica) szól. Mely faj igen gyakran rendelkezik valamilyen típusú álgeszttel, mely a faanyag bizonyos mértékű színváltozásával jár, míg más tulajdonoságait nem, vagy csak csekély mértékben változtatja. Az általánosságban homogén rajzolatú, színezetű bükkön az álgeszt minden formáját az ipar fahibának tekinti, így a felfűrészelés során vagy kiejtik, vagy újabban e természetes fahibával együtt dolgozzák fel és próbálják a helyét megtalálni a piacon. A faanyag álgesztes és nem álgesztes részeinek homogenizálására már tettek kísérleteket több kevesebb sikerrel, de előremutató eredményt még nem sikerült elérni. Dolgozatomban megvizsgáltam milyen módon hat atmoszférikus nyomáson a száraz, termikus kezelés a levegő oxigénjének jelenlétében illetve lenolajos kezelő közegben, levegő oxigénjének jelenléte nélkül, a faanyag színezetére, az álgesztes és álgeszt mentes részek homogenizálására illetve a mechanikai tulajdonságok közül hajlítószilárdságra és a hajlító-rugalmassági moduluszra. A hőkezelések előnye hogy az anyag teljes terjedelmében, egyenletes mértékben képes kifejteni hatását, és a faanyag számos tulajdonságát pozitív irányban változtatja. Hátránya viszont, hogy a mechanikai tulajdonságok jelentősen képesek romlani, mely az anyag későbbi felhasználhatóságát befolyásolja. A hőkezeléseket különböző hőmérsékleten és időtartományokban végeztem, mások előzetes tapasztalati eredményei tudatában, hogy teljesebb képet kapjak a faanyagban végbemenő változásokról. Célom volt az álgesztes bükk faanyag olyan tulajdonságainak változtatása, mely vonzóvá teszi az ipar számára a lehetőséget, hogy a rönkök felfűrészelése során számolhasson a termikus modifikáció lehetőségével.

Magyar cím

Álgesztes bükk színhomogenizálásának vizsgálata különböző hőkezelő eljárásokkal és ezek hatása a mechanikai jellemzőkre

Angol cím

Colour homogenization of beech wood with red heartwood by different heat treatment methods and their effect on the mechanical properties

Intézmény

Nyugat-magyarországi Egyetem

Kar

Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar (2013-tól 2021.06.30-ig: Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar)

Tanszékcsoport/intézet

x - ARCHIV SKK - Faanyagtudományi Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)

Szak

NEM RÉSZLETEZETT

Témavezető(k)

Témavezető neve
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Bak, Miklós
kutató

Helyi kari azonosító

SKK-FATI-2-2016-SZ

Mű típusa: Szakdolgozat
Felhasználói azonosító szám (ID): Roland Tóth
Dátum: 19 Máj 2016 11:13
Utolsó módosítás: 21 Feb 2023 12:59
URI: http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/1942

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet