Tisóczki, Evelin (2024) Szakdolgozói kiégés hatása a betegbiztonságra és a minőségi betegellátásra. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
Tisóczki_Evelin-Diplomamunka.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (1MB) |
Absztrakt (kivonat)
Az egészségügyi ellátórendszeren belül dolgozó szakdolgozók nagyobb kockázatnak vannak kitéve a kiégési szindróma kialakulása szempontjából, ami magában foglalja az érzelmi kimerültséget, az elszemélytelenedést, valamint a személyes hatékonyság és teljesítmény csökkenését. A burn-out, nemcsak az egyén számára jelent komoly egészségügyi és gazdasági következményeket, hanem negatívan befolyásolja az együttműködést és az ellátás minőségét. A kiégési szindróma felismerése, megelőzése és kezelése társadalmi érdekünk. Kutatásom célja volt felmérni a kiégés mértékének összefüggését a szakdolgozói végzettség helyzetével és annak hatását a betegbiztonságra és a minőségi betegellátásra. Érdekelt, hogy a kiégés (burn-out) milyen hatást gyakorol a betegbiztonságra és a minőségi betegellátás folyamatára. Mi az összefüggés és mi a kapcsolat közöttük? Az egészségügyi szakdolgozók kiégése és az ellátás minősége közötti összefüggés elemzése az egészségügyi rendszerek és a betegek biztonsága szempontjából kiemelkedő fontosságú. Vizsgálatomban választ kívántam kapni arra, hogy a magyar egészségügyi rendszerben dolgozó szakdolgozók körében mekkora „népszerűségnek” örvend a betegbiztonság. Arra is választ kívántam kapni, hogy a kiégés és túlterheltség mértéke, hogyan befolyásolja az intézményekben működő betegbiztonság megítélését a dolgozók körében. A kutatási eredményeim értelmében abszolút elmondható, hogy az egészségügyi szakdolgozók kiégésének és a betegbiztonság minőségének vizsgálata kulcsfontosságú a hatékony és biztonságos betegellátás szempontjából. Kutatásom során kiderült, hogy bár a magasabb végzettségű ápolók, különösen az egyetemi végzettséggel rendelkezők (MSc) között alacsonyabb a kiégési szint, a kiégés mértéke mégis szorosan összefügg a betegbiztonság negatív megítélésével. Ezen összefüggés jelentősége különösen, azokban az esetekben válik nyilvánvalóvá, ahol a kiégett állapotú dolgozók gyakran érzik magukat érzelmileg kimerültnek, ami közvetetten befolyásolja a betegbiztonsági protokollok betartását és az ápolási minőséget. A végzettség szerepe, bár jelentős, nem bizonyul kizárólagos tényezőnek a kiégés megelőzésében. A kutatás eredményei alapján kijelenthető, hogy a munkakörülmények javítása, mint például a humánerőforrások megfelelő menedzselése, az ápolók érdemi béremelése és az egészségügyi eszközök megfelelő biztosítása kritikus jelentőséggel bír. Kulcsszavak: kiégés, burn-out szindróma, egészségügyi szakdolgozók, betegbiztonság, minőségi betegellátás.
Magyar cím
Szakdolgozói kiégés hatása a betegbiztonságra és a minőségi betegellátásra.
Angol cím
IMPACT OF HEALTHCARE PROFESSIONAL BURNOUT ON PATIENT SAFETY AND QUALITY OF PATIENT CARE.
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Egészségügyi menedzsment szakirányú továbbképzés (PG)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KOE-24/10
Mű típusa: | Diplomadolgozat (Egyéb) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Evelin Tisóczki |
Dátum: | 22 Júl 2024 11:43 |
Utolsó módosítás: | 22 Júl 2024 11:43 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/12970 |
Actions (login required)
Tétel nézet |