Vörös, Rebeka (2023) A munkahelyi jóllét, stresszfaktorok és a kiégés megakadályozása a GYSEV Zrt. esetében. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KFON-23_07.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 2038 Download (1MB) |
Absztrakt (kivonat)
Záródolgozatom középpontjában a munkahelyi jóllét, a stresszfaktorok és a kiégés megakadályozása, valamint ezek összefüggései állnak. Témaválasztásom fő oka a COVID-19 világjárvány helyzet utáni időszak, amikor az emberek jólléti szintje erősen meghanyatlott. Célom, hogy az egyes fogalmak elméleti hátterébe mélyedjek, és megvizsgáljam a köztük lévő összefüggéseket. Fel szeretném hívni a figyelmet a munkahelyi mentális egészségvédelem fontosságára, mely nemcsak a munkáltató gazdasági érdekeit szolgálja, hanem erkölcsi érték is egyben, és a felelős munkáltató alapvető felelőssége is. Dolgozatom első részében bemutatom az egyes fogalmak meghatározásával kapcsolatos legjelentősebb elméleti munkákat. Az erre vonatkozó szakirodalom és elméletek áttekintése után egyértelmű összefüggés bontakozik ki a három fogalom között. Számos tanulmány szerint a kiégés gyakran a jólléti szint csökkenéséből és a stresszfaktorokból adódik. A munkavállalók jóllétét közvetlenül befolyásolja a munkahelyi stressz, ami nagyobb valószínűségben vezethet a mentális vagy fizikális kiégéshez. Ismertettem Seligman PERMA modelljét, amely jólléthez való kapcsolódása és a pozitív pszichológia alapelvein való megalapozása miatt keltette fel figyelmemet. Ez a modell igyekszik azonosítani és felvázolni azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak a fokozott jóllét élményéhez. Dolgozatom következő részében a GYSEV Zrt. szervezetének kultúrájában vizsgáltam a munkavállalók jólléti szintjét. A vállalati értékek megmutatják a cég azon szempontjait, amelyeket prioritásként vannak kezelve. Ezen értékek alapján a közelmúltban készült egy elégedettségmérés a vállalatnál. Felmérték az elégedettségi szinteket kategóriákra bontva, vizsgálták azt, vajon ki gondolkozik a munkahely váltáson, illetve fogadtak javaslatokat is a fejlődés érdekében. A cégcsoport tevékenységei közé sorolandó, hogy a szervezeten belül működik egy úgynevezett „Munkahelyi mentálhigiénés támogatás”, ahol munkahelyi mentálhigiénés szakember nyújt segítséget az ott dolgozóknak, problémáikkal kapcsolatban. Primer vizsgálatomban felmértem ennek a szolgáltatásnak az ismeretét egy interjú és egy kérdőív segítségével. Továbbá, Siegrist Erőfeszítés-Jutalom Egyensúlytalanság kérdőívét, valamint a Mini-Oldenburg Kiégés Kérdőívet vettem alapul saját kérdőívem kialakításához. Célcsoportom pedig a GYSEV Zrt. valamennyi munkavállalója volt. Végül, a vizsgáltaim segítségével kialakított saját véleményemnek megfelelően készítettem javaslatokat az elemzett szervezet számára, melynek segítségével a munkavállalók jólléti szintjén javíthatnak.
Magyar cím
A munkahelyi jóllét, stresszfaktorok és a kiégés megakadályozása a GYSEV Zrt. esetében
Angol cím
The well-being at work, stress factors and the prevention of burnout at GYSEV Plc.
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Üzleti Tanulmányok Intézet
Szak
LKK - Gazdálkodási és menedzsment felsőoktatási szakképzés (FOKSZ)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KFON-23/07
Mű típusa: | Záródolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Rebeka Vörös |
Dátum: | 29 Jún 2023 11:30 |
Utolsó módosítás: | 12 Szep 2023 09:07 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/10854 |
Actions (login required)
Tétel nézet |