Egyenes vonalú rétegelt-ragasztott tartó kísérleti előállítása és vizsgálata nyár faanyag és 1 K PUR szerkezeti ragasztó vonatkozásában

Sipos, László (2015) Egyenes vonalú rétegelt-ragasztott tartó kísérleti előállítása és vizsgálata nyár faanyag és 1 K PUR szerkezeti ragasztó vonatkozásában. MA/MSc, Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar (2013-tól 2021.06.30-ig: Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar).

[thumbnail of Diplomamunka.pdf] PDF
Diplomamunka.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg

Download (3MB)

Absztrakt (kivonat)

A diplomamunkám első fejezeteiben a rétegelt-ragasztott tartókról általánosságban írtam, valamint feldolgoztam a témához kapcsolódó szakirodalmakat. Beszámoltam a Nyugat-magyarországi Egyetem Simonyi Károly Karán már megkezdett kutatócsoport munkáiról, és azok eredményeiről. Az alapanyag tulajdonságait leíró vizsgálataink kiterjedtek a sűrűség, egyensúlyi fanedvesség, maximális dagadás, rostirányú statikus nyomó- és hajlítószilárdság, valamint hajlító rugalmassági modulus meghatározására. A kísérletben felhasznált olasz nyár átlagos sűrűsége normál klímán 0,395 g/cm3 szórása 0,02267 g/cm3 és abszolút szárazon 0,368 g/cm3 szórása 0,02063 g/cm3 volt. Az egyensúlyi fanedvesség átlaga 10,16% és szórása pedig 0,397%. A nyár faanyag maximális tangenciális dagadásnak az átlaga 7,67% szórása 1,05%, a maximális radiális dagadás átlaga 4,93% szórása 0,88%, a dagadási anizotrópia átlaga 1,64% szórása 0,53%. Az olasz nyár faanyagunkat roncsolásmentes szilárdsági osztályozásnak vetettük alá, annak érdekében, hogy a rétegelt-ragasztott tartók készítésénél minél jobb rétegrendet alakíthassunk ki. Megállapítottuk, hogy a legtöbb lamella C 22 szilárdsági osztályba sorolható. A ragasztás megfelelő minősége végett meghatároztuk a lamellák felületi érdességét. A síkprésben lévő megfelelő nyomás beállításának érdekében a ragasztás során egy erőmérőcellát hívtunk segítségül. A ragasztáshoz a Jowatpur 686.60 egykomponensű, szálerősítésű poliuretán poliuretán szerkezeti ragasztót használtuk. A lamellákra egy oldalára felvitt ragasztóanyag mennyisége 200 g/m2 volt. Végezetül pedig a kész rétegelt-ragasztott tartókat hajlítószilárdsági vizsgálatnak vetettük alá, melynél átlagosan a rugalmassági modulus átlaga 12922,34 MPa és a hajlítószilárdság átlaga 45,913 N/mm2 volt. A nyár faanyag hajlítószilárdsági vizsgálati eredményi és a szerkezeti fa tartó eredményei között azért is lehet ekkora különbség, mert a kis próbatesteknél három pontos és a tartóknál négy pontos vizsgálatot végeztünk. A három pontosnál a terhelőfej elmozdulásával határozta meg a berendezés a lehajlást, melynél a felületi benyomódások illetve a nem tiszta hajlítás a mérési eredményeket torzító hatással bírnak. Ezzel ellentétben a négy pontos terhelés esetében a tiszta hajlításhoz közelebb járunk az igénybevételek tekintetében és a lehajlás pedig vieoextenzométerrel került meghatározásra, mely sokkal pontosabb eredményeket szolgáltat. Az eredmények ígéretesnek mondhatók, mind a tartók hajlítószilárdsági mind pedig a hajlító rugalmassági modulus értékeit illetően. Ahhoz, hogy komplex következtetéseket tudjunk levonni az I-214 olasz nyárból Jowat 686.60 1 K PUR felhasználásával készült rétegelt-ragaszott szerkezeti faanyagokkal kapcsolatban még további vizsgálatok elvégzését tartom szükségesnek. Egyben remélem, hogy diplomamunkám fontos lépés lesz majd a hazai lombos fák tartószerkezeti célú felhasználása szempontjából.

Intézmény

Nyugat-magyarországi Egyetem

Kar

Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar (2013-tól 2021.06.30-ig: Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar)

Tanszékcsoport/intézet

x - ARCHIV SKK - Faanyagtudományi Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)

Szak

NEM RÉSZLETEZETT

Témavezető(k)

Témavezető neve
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Horváth, Norbert
tudományos munkatárs
NEM RÉSZLETEZETT
Csiha, Csilla
egyetemi docens
NEM RÉSZLETEZETT
Kánnár, Antal
egyetemi docens
NEM RÉSZLETEZETT

Mű típusa: Diplomadolgozat (MA/MSc)
Felhasználói azonosító szám (ID): Krisztián Fekete
Dátum: 18 Jún 2015 10:30
Utolsó módosítás: 22 Feb 2023 08:11
URI: http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/311

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet