Magyar, Dr Hajnalka (2022) Az egészségügyi kontrolling szerepe a Gyomaendrődi Városi Egészségügyi Intézmény életében. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KOE-22_18.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 2037 Download (1MB) |
Absztrakt (kivonat)
Diplomadolgozatomban egy Dél-Békési régióban található rendelőintézetben kerestem a kontrolling szemlélet bevezetésének lehetőségét és fontosságát. A rendelőintézet helyileg Gyomaendrődön található. Rendelőintézet vezetőként, és nem utolsó sorban orvosként, szerettem volna látni egy önkormányzati fenntartású, feszes működési struktúrájú intézményben a kontrolling szemlélet helyét és lehetőségeit. Hogyan látják a kontrolling szemlélet szerinti működést a dolgozók, mennyire partner az Önkormányzat? Milyen előnyei lehetnek egy más típusú szemléletnek? Munkámban felvázolom a kontrolling elméleti alapjait, típusait és feladatait. Leírom, hogy milyen innovációt kaphatunk egy kontroller segítségével. Hogyan tudom meggyőzni a dolgozókat egy tudatosabb működés lehetőségének fontosságáról. Magam is gyakorló orvos vagyok és városi egészségügyi vezető, e miatt folyamatosan keresem a hatékonyan és rövidebb várólistákkal mű-ködő egészségügy megteremtésének lehetőségét. Önkormányzati fenntartású rendelőintézetek esetében a legtöbb helyen nem rendelkeznek önálló pénzügyi, gazdasági és humánerőforrás irányítással. Ezek a feladatok az irányító önkormányzatnál találhatók, sok esetben részfeladatként. Diplomamunkám bemutatja, hogy egy kontrolling szemlélet milyen hatalmas segítséget jelent egy orvos vezetőnek. Segítség továbbá az önkormányzati vezetőknek, a képviselő testületi tagoknak bemutatni a gazdasági működést, a fejlesztések fontosságának a hátterét. Természetesen a „laikus”, azaz az egészségügyben nem járatos gazdasági vezetők csak hosszú közös munka után fogják megérteni ezt a speciális egészségügyi működést. Ez lehet az alapja, hogy ne csak profitorientált működést várjanak el egy szakrendelő in-tézménytől. Fontos, hogy megértsék, hogy egy kontrolling által is segített működés esetén sem tud az intézmény óriási profitot szerezni. Ezek miatt az elavult vagy tönkre ment gépek, eszközök cseréje kizárólag önkormányzati segítséggel valósulhat meg. Ha látják és tudják az egészségügyi rendszer tudatos működésének és gazdálkodásának hátterét, akkor sokkal inkább építenek be plusz finanszírozást az egészségügyi költségvetésbe. Mivel egy város egészségügyi ellátásának a megszervezése önkormányzati feladat, ha az jól működik, akkor alapja lehet a város fiatalokat megtartó erejének is. Ezt a kontrolling szemléletű működést beépítve egy hatékonyabb városi ellátás hozható létre.
Magyar cím
Az egészségügyi kontrolling szerepe a Gyomaendrődi Városi EgészségügyiIntézmény életében
Angol cím
Role of healthcare controlling from the aspect of a town level healthcare institution
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Egészségügyi controller szakirányú továbbképzés (PG)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KPLCO01
Mű típusa: | Diplomadolgozat (Egyéb) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | dr. Hajnalka Magyar |
Dátum: | 21 Szep 2022 13:31 |
Utolsó módosítás: | 18 Szep 2023 11:47 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/9265 |
Actions (login required)
Tétel nézet |