Szabó, Balázs (2018) Hogyan kezeljük a munkahelyi stresszt? BA/BSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
szabo_balazs_hogyan_kezeljuk_a_munkahelyi_stresszt.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (5MB) |
Absztrakt (kivonat)
A kutatásom során a munkahelyi stressz kezelésének lehetséges megoldásait vizsgáltam. Azért választottam ezt a témát, mivel napjainkban egyre inkább jellemzőek a mun-kahelyi stressz okozta megbetegedések, valamint számszerűsített mérésekből kiderül, hogy a megbetegedések jelentős bevétel kiesést okoznak, mind az ország mind pedig a vállalatok számára. Továbbá a stressz kezelése napjaink egyik fontos társadalmi kihívá-sává vált, az Egészségügyi Világszervezet előrejelzései szerint 2030-ra a munkahelyi stressz okozta depresszió lesz megbetegedéseink egyik vezető oka. Dolgozatom célja a harctéri vezetés és a megoldás központú vezetés hibrid változa-taként leírható vezetési stílus munkahelyi stresszre gyakorolt hatásának vizsgálata. Hipo-tézisemben azt feltételeztem, hogy a leírt vezetési stílus elvei jótékony hatással vannak a munkavállalói stressz csökkentésére. Ami többek közt annak köszönhető, hogy alapelvei az empátia, a tisztelet megadása, a példamutatás és a pozitív lelki beállítódás. A feltevésem kvalitatív kutatással támasztottam alá, melynek során kérdőíves meg-kérdezéseket végeztem. Az általam összeállított kérdéssor két különböző részből állt, melyek közül az egyik a beosztottak, míg a másik a vezetők véleményeit vizsgálta az említett témával kapcsolatban. A kérdőíveket segítségével összesen öt megyében mértem fel a munkavállalók véleményét a témával kapcsolatban. Ez az öt megye az Észak-Nyugat Magyarországon elterülő Győr-Moson-Sopron megye, Komárom-Esztergom me-gye, Vas megye, Veszprém megye és Zala megye volt. Vizsgálatom eredményeként kiderült, hogy mind a vezetők, mind pedig a beosztot-tak véleménye alapján jó hatással lenne a munkahelyi stressz kezelésére az előbb említett hibrid vezetési stílus. Alapvetően mindkét csoport fontosnak véli az emberi értékek meg-tartását, a humánus viselkedést, a tiszteletet és a munkavégzés során fennálló jó légkört, illetve hangulatot. A kutatás során kiderült, hogy a vezetési stíluson kívül nagy hatással van még a munkavállalók által átélt stresszre a munkakörnyezetük. Melyből kiemelték a rossz munkahelyi légkört, gondolva itt a zajszennyezésekre, a hideg vagy meleg levegőre és a zsúfoltságra, valamint a nem megfelelő, munkavégzéshez használt eszközöket. Kide-rült még, hogy a munkavállalók által átélt stresszért nagymértékben felelős a folyamatos túlterheltségük, valamint az, hogy nincsenek megfelelően tisztában azzal, mi is a konkrét feladatuk munkavégzésük során. Ha pedig az ideális munkakörülményeket vesszük figye-lembe, a legtöbbek elvárásai szerint a legfontosabb a fizetés, az összeszokott munkacso-port és az elismerések megléte.
Magyar cím
Hogyan kezeljük a munkahelyi stresszt?
Angol cím
How to handle the workplace stress?
Intézmény
Nyugat-magyarországi Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
x - ARCHIV KTK - Üzleti Tudományok Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)
Szak
LKK - Gazdálkodási és menedzsment alapszak (BA)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KBAN-18/57
Mű típusa: | Szakdolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Balázs Szabó |
Dátum: | 04 Dec 2018 14:17 |
Utolsó módosítás: | 06 Már 2023 11:28 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/4605 |
Actions (login required)
Tétel nézet |