Farkas, Kitti (2018) Egy építőipari vállalkozás növekedési lehetőségeinek pénzügyi vizsgálata. BA/BSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KBAN-18_29.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 17 Szeptember 2033 Download (2MB) |
Absztrakt (kivonat)
A témaválasztásomat egy szakirodalmi hivatkozással és az érdeklődési körömmel az alábbiakban indoklom: 1. A nem pénzügyi üzletgazdaságban realizált hozzáadott érték több mint fele a kis- és középvállalkozások érdeme. A foglalkoztatás területén kiemelném az ingatlanügyleteket, szakmai tevékenységeket és az építőipart, ahol részarányuk 90% (Hágen – Holló, 2017). 2. Az egyetemi tanulmányaimban kiemelkedő érdeklődéssel fordultam a vállalatok működésének vizsgálata és döntések előkészítése felé. Úgy gondolom, hogy a döntésmeglapozás és a megfontolt döntéshozatal, valamint a döntések realizálásakor ki nem hagyható szempont a vállalkozás életciklusának és piaci környezetének azonosítása. Itt egyúttal a jelenlegi szituáció körültekintő feltárása és a várható változások vizionálása – különösen tervek és kalkulációk szintjén – sem maradhat el. A dolgozatom célja: a CREATON South-East Europe Kft. gazdálkodásának gyenge és erős pontjait feltárni, továbbá javaslataimmal hozzájárulni a hátráltató tényezők mérsékléséhez, és az előnyök hangsúlyozásához. Úgy gondolom, hogy a vállalkozás pénzügyi átvilágítását követően tudok olyan operatív pénzügyi tervet összeállítani, amely a vállalat számára is hasznos információkat tartalmaz, így hozzájárul a további növekedéséhez. Az 1. fejezetben tanulmányoztam a hazai és a nemzetközi életciklus modelleket, kiemelten a növekedés ismérveit, majd 2. fejezetben a CREATON South-East Europe Kft. működési paramétereinek vizsgálata után megállapítottam azt, hogy a vállalkozás az érett növekedés életszakaszában van. Ezt követően, a 3. fejezetben, a klasszikus pénzügyi elemzés keretében és a DuPont módszer alkalmazásával komplex képet kaptam a vállalkozás gazdálkodásáról. A vállalkozás gazdálkodásának erőssége a jövedelmezőség, a befektetett eszközök megtérülése és a versenytárshoz viszonyított működési költséghányad. A kft. likviditás vizsgálatakor a 2017. évi kedvezőtlen eredmények hátterében lassan fizető vevők, behajthatatlan követelések és jelentős készletállomány áll. A 4. fejezetben a többlépcsős finanszírozási döntéshozatal módszertanát alkalmazva feltérképeztem a vállalkozás finanszírozási gyakorlatát, és megállapítottam azt, hogy képes működését önerőből finanszírozni. Az 5. fejezetben az operatív pénzügyi tervezésnél árbevétel alapú tervezési módszertant alkalmaztam, s az 5 százalékos növekedési előrejelzésemet pedig a tendenciára és az aktuális terv/tény controlling adatokra alapozva feltételeztem. A növekedési ráták számszerűsítése után azt tapasztaltam, hogy az előre jelzett növekedés a forrásszerkezet változását nem idézi elő.
Magyar cím
Egy építőipari vállalkozás növekedési lehetőségeinek pénzügyi vizsgálata
Angol cím
Financial examination of a building materials company’s growth opportunities
Intézmény
Nyugat-magyarországi Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
x - ARCHIV KTK - Pénzügyi és Számviteli Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)
Szak
LKK - Pénzügy és számvitel alapszak (BA)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KBAN-18/29
Mű típusa: | Szakdolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Kitti Farkas |
Dátum: | 11 Dec 2018 12:41 |
Utolsó módosítás: | 03 Már 2023 08:28 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/4592 |
Actions (login required)
Tétel nézet |