Lugosi, Krisztina (2018) Két kórház integrációjának lépései, menedzsmenti és gazdálkodási feladatok, problémák és tapasztalatok az integráció során. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KOE-18_13.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (2MB) |
Absztrakt (kivonat)
Napjainkban is aktívan zajlanak még az egészségügyi rendszert alakító és újrastrukturáló folyamatok. Szakdolgozatom az egészségügy egyik központi, de még kezdeti szakaszban lévő témájával a kórházi összevonásokkal foglalkozik. Két, eltérő szakmai struktúrával rendelkező városi kórház integrációjának a folyamatát mutatom be, a beolvasztó intézmény szemszögéből. Dolgozatomban arra a kérdésre kívánok választ adni, hogy az integráció, a kórházi összevonás lehet-e válasz, megoldás, esetleg egy kényszermegoldás az egészségügyben je-lenleg tapasztalható szervezeti problémákra, és ha igen milyen mértékben. Szakdolgozatom célja, hogy egy teljes és átfogó képet adjon a fennálló helyzetről, és az integráció várható eredményeiről, tapasztalatairól és nem utolsó sorban a felmerülő problémákról. Alapvető kérdés, hogy a magyar egészségügy, a magyar lakosság készen áll-e egy ilyen „integrációs reformra”, az integrációval kitűzött célok és tervezett előnyök valóban elérhetőek-e az összevonással. A bemutatott két kórház integrációjának folyamatában, mint a beolvasztó intézmény gazdasági igazgatója vettem részt, egyik irányítója és tevékeny részese voltam a sok konf-liktussal járó összevonásnak. Elméleti anyag az integrációról nem állt rendelkezésre, dol-gozatomat a gyakorlatban szerzett tapasztalatok és saját elemzések alapján írtam, melyben - központi eljárásrend hiányában - bemutatok egy lehetséges eljárást az integráció folya-matára, kitérve annak minden előnyére és hátrányára. Dolgozatom elején bemutatom a kórházi integráció lehetséges szintjeit és okait, to-vábbá hazai és nemzetközi példákat az összevonásokra. Ezt követően vizsgálat alá vonom az egészségügy jelen helyzetét, mint az integrációt kiváltó külső környezeti tényezőket, lehetséges veszélyforrásokat. Ezt követi a két kórház bemutatása. Dolgozatom központi részében az integráció előzményeit, a felvetődött problémákat, az integráció forrásigényét, ütemtervét majd azt követően az integrációs folyamat megvalósításának lépéseit vázolom, rávilágítva azokra a fő stratégiai területekre, melyekre a vezetőségnek fókuszálni kell a si-ker érdekében. Részletesen kitérek az elért eredményekre, bemutatva annak pénzügyi ha-tásait a kórház gazdálkodására. Szakdolgozatomat a jövőbeni feladatok bemutatásával, a gazdaságosabb és hatékonyabb működés további lehetőségeinek a bemutatásával zárom. Az integrációt egy komoly lehetőségnek nevezném, mely gazdasági értelemben és szakmailag is hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé. A betegek számára az összevonás, a kezdeti nehézségek ellenére végül kizárólag előnyt jelentett. Az integráció hosszú távon egy komoly humán erőforrás optimalizálást, átláthatóbb működést, párhuzamosságok megszüntetését és szervezettebb beteg utakat jelenthet.
Magyar cím
Két kórház integrációjának lépései, menedzsmenti és gazdálkodási feladatok, problémák és tapasztalatok az integráció során
Angol cím
Steps of integration of two hospitals, management tasks, problems and experiences in integration
Intézmény
Nyugat-magyarországi Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
x - ARCHIV KTK - Közgazdasági és Módszertani Intézet (megszűnt: 2021.06.30.)
Szak
LKK - Egészségügyi menedzsment szakirányú továbbképzés (PG)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KOE-18/13
Mű típusa: | Szakdolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Krisztina Lugosi |
Dátum: | 26 Máj 2018 14:15 |
Utolsó módosítás: | 06 Már 2023 12:56 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/4147 |
Actions (login required)
Tétel nézet |