A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása a kisgyermekek mozgásfejlődésére

Kovács, Borbála (2025) A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása a kisgyermekek mozgásfejlődésére. BA/BSc, Benedek Elek Pedagógiai Kar.

[thumbnail of Kovács Borbála- A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása a kisgyermekek mozgásfejlődésére-szakdolgozat.pdf.pdf] PDF
Kovács Borbála- A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása a kisgyermekek mozgásfejlődésére-szakdolgozat.pdf.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg

Download (1MB)

Absztrakt (kivonat)

A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása kisgyermekek mozgásfejlődésére A munka célja bemutatni a játszóterek egyes elemeinek mozgásfejlesztő hatását a gyermekekre. Bemutatunk két hasonló nagyságrendű város játszótereit és a kiválasztott játszótereken található játszótéri elemek fejlesztő hatását hasonlítjuk össze. Bemutatjuk a játszóterek állapotát és kihasználtságát. Külföldi és belföldi szakirodalmak áttekintése, játszóterek megfigyelése, online kérdőív alkalmazása, eredmények feldolgozása, SWOT analízis alkalmazása. Azt feltételezzük, hogy a kültéri játszótereket a kisgyermekes szülők több mint fele hetente látogatják gyermekeikkel. Azt feltételezzük, hogy a szülők háromnegyed része azért viszi ki gyermeküket a játszótérre, hogy a napi mozgásigényüket biztosítsák gyermekeik számára. Azt feltételezzük, hogy a szülők több mint fele egy játszótérről legjobban az árnyékos helyet hiányolják. Azt feltételezzük, hogy a szülők kevesebb mint fele a játékeszközök minősége alapján választ gyermekeinek játszóteret. Az első feltételezésre kapott válasz, hogy a szülők több mint fele viszi gyermekét hetente játszótérre, éppen, hogy csak beigazolódott, mivel a megkérdezettek közül 50,3 %-ban viszik a szülők gyermeküket hetente játszótérre. A második feltételezésre kapott válasz, hogy a szülők háromnegyed része azért viszi ki gyermeküket a játszótérre, hogy a napi mozgástevékenységüket biztosítsák, az előzőleg említett feltételezés beigazolódott 93,5 %-a a gyermek mozgásigénye miatt viszi gyermekét játszótérre. A harmadik feltételezésre kapott válasz, hogy a szülők több mint fele egy játszótérről legjobban az árnyékos helyet hiányolják, teljes mértékben beigazolódott mivel a megkérdezett szülők 82,3 %-a azt a választ adta, hogy az árnyékos helyet hiányolja a játszótérről. A negyedik feltételezésekre kapott válasz, hogy a szülők kevesebb mint fele a játékeszközök minősége alapján választ gyermekének játszóteret, az előzőleg említett feltételezés nem igazolódott be, mert a megkérdezett szülők 78,6 %-a játékeszközök minősége alapján válassza ki a játszóteret gyermekének. A szakdolgozat során olyan javaslatok fogalmazódtak meg bennünk: legyen több parkolási lehetőség kialakítva, legyen több pad és szemetesek kihelyezve.

Magyar cím

A kültéri játszóterek elemeinek fejlesztő hatása a kisgyermekek mozgásfejlődésére

Angol cím

The developmental impact of outdoor playground elements on the motor development of young children

Intézmény

Soproni Egyetem

Kar

Benedek Elek Pedagógiai Kar

Tanszékcsoport/intézet

BPK - Művészeti és Sporttudományi Intézet

Szak

BPK - Csecsemő- és kisgyermeknevelő (BA)

Témavezető(k)

Témavezető neve
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Dr. habil. Dobay, Beáta
egyetemi docens, PhD

Mű típusa: Szakdolgozat
Felhasználói azonosító szám (ID): Borbála Kovács
Dátum: 15 Júl 2025 05:32
Utolsó módosítás: 15 Júl 2025 05:32
URI: http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/14579

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet