Plenár, Fanni (2024) Gyógyszerkereskedelmi vállalatok pénzügyi elemzése, különös tekintettel a Covid19 – koronavírus-járvány – időszakára. MA/MSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
Pleár_Fanni_diplomadolgozat.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (25MB) |
Absztrakt (kivonat)
Jelen diplomadolgozatban három magyarországi gyógyszernagykereskedelmi vállalat pénzügyi elemzését végzem el a 2018-2022 közötti időszakra vonatkozóan. A vizsgált időszak magába foglalja a Covid19 – koronavírus-járvány – időszakát is. A dolgozat első felében bemutatom a gyógyszeripari ágazat sajátosságait, továbbá a vizsgált időszakot meghatározó koronavírus-járvány gazdasági hatásait. A dolgozat második felében magyarországi gyógyszernagykereskedelmi vállalatok pénzügyi elemzését végzem el az EkoWin szoftver használatával. A három vizsgált vállalat a Pfizer Kft., a Novartis Hungária Kft. és az MSD Pharma Hungary Kft. A vállalatok elemzéséhez a közzétett éves beszámolók és kiegészítő mellékletek adatait használom fel. A három vállalat mutatószámai között sok hasonlóság van, például az eszközszerkezetük hasonlóan épül fel, a nagykereskedelmi tevékenység folytatása miatt a vállalatok eszközeinek döntő hányadát forgóeszközök adják, ezek finanszírozásához a vállalatok rövid lejáratú kötelezettségeket használnak, hosszú lejáratú kötelezettségekkel nem rendelkeznek, azonban több dologban is eltérnek, például a tőkeellátottságuk eltérő és a ha-tékonyságuk is különbözően alakul. A Pfizer Kft. 2021-ben megkezdte a koronavírus-járvány elleni vakcina forgalma-zását, ezáltal jelentős bevételnövekedésre tett szert, ennek hatására ebben az évben javul-tak a jövedelmezőségi mutatói, továbbá a következő év pénzügyi realizációs mutatóinak értékét is növelte a 2021-es forgalomnövekedés, a likviditási mutatóinak értéke azonban csökkent ebben az évben, de még ekkor is jó a mutatók értéke. Ezek mellett a tőkeszerkezete is kiváló, a tőkeellátottsága magas az egész időszak során. A Novartis Hungária Kft. és az MSD Pharma Kft. nem forgalmazott vakcinákat, ezáltal nem tudott ekkora be-vételnövekedésre szert tenni. A Novartis Hungária Kft. tőkeellátottsága és a likviditása romlott az időszak során, a jövedelmezősége viszont nem változott jelentősen. Az MSD Hungary Kft. likviditása 2020 után kezdett romlani, tőkeellátottság már az időszak elején alacsony volt, 2021-ig minden évben nőtt az értéke, azonban 2022-ben lecsökkent, kritikus értékre. Ezek mellett a vállalatok A/B/C elemzését is elvégzem, a vállalatok tevékenységé-ből kifolyólag a termelési és az értékesítési eredmény megegyezik, azonban pénzügyileg realizált eredmény eltérő a dolgozatban vizsgált vállalatok estén, a legnagyobb eltéréseket a vevőkövetelések, a készletek és az úgynevezett nettó folyó forrás változása okozza. Továbbá az értékesítési eredmények árbevétel érzékenységét is vizsgálom a Stressz-teszt és Anti-stressz teszt segítségével, az eredmények alapján az értékesítési eredmény nagymértékben függ a bevétel alakulásától, azonban a költségeinek összetétele, vagyis, hogy a költségek mekkora része fix, illetve változó költség, is hatással van a bevétel alakulására.
Magyar cím
Gyógyszerkereskedelmi vállalatok pénzügyi elemzése, különös tekintettel a Covid19 – koronavírus-járvány – időszakára
Angol cím
Financial analysis of pharmaceutical companies, with special emphasis on the COVID-19 pandemic period
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Számvitel mesterszak (MA)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KMAL-24/04
Mű típusa: | Diplomadolgozat (MA/MSc) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Fanni Plenár |
Dátum: | 22 Júl 2024 12:39 |
Utolsó módosítás: | 22 Júl 2024 12:39 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/13232 |
Actions (login required)
Tétel nézet |