Horváth, Andrea (2024) Bérezési rendszer bemutatása és vizsgálata szervezeti példán keresztül. BA/BSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KBAL-24_01.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 2039 Download (2MB) |
Abstract
A témaválasztás azért a bérezési rendszerre esett, mert a globalizálódott, érzékeny világban még nagyobb kihívást jelent a legmegfelelőbb döntés meghozása és a módszer kiválasztása. A juttatási rendszerhez köthető döntések széles körben terjednek ki, ugyanis a vállalatok tulajdonságaitól függően más és más döntéseket kell hozzanak a versenyelőny megszerzéséhez. A VG Komarom Kft-nél a menedzsment kezében van a döntés, mivel ezek jelentős súllyal bírnak a vállalat életében. A célkitűzésem, hogy megfelelő javaslatokat találjak az említett cég béren kívüli juttatásainak innovációjára. A szakirodalmi vizsgálatok során általánosan ismertettem a bérszínvonalat, a besorolást és a munkaköri struktúra létrehozását, valamint a fizetés elemeit, mint az alapbér, a teljesítménybér és a bérpótlékok. Az elemzések során a hangsúlyt a béren kívüli juttatások fontosságára fektettem. Maga az alkalmazott módszertan, azaz a vizsgálat során a probléma felvetés az, hogy jelenleg nincs egy olyan juttatási rendszer a vállalatnál, ami rugalmasan képes reagálni a változásokra és egyben megfelel az alkalmazottak igényeinek is. A HR interjú és a kérdőíves felmérés eredményei alapján megállapítottam, hogy a dolgozók számára kiemelten fontosak a béren kívüli juttatások, és többet látnának szívesen a rendszerben. A javasolt cafeteria rendszer és más juttatások, például a magánegészségügyi ellátás és a csapatépítő programok, segíthetnek megfelelni az alkalmazottak és az új belépők elvárásainak is és hosszú távon is versenyképes munkakörnyezetet biztosítani. A megállapítások és következtetések során rávilágítottam arra, hogy a megfelelő bérezési rendszer kialakítása nem csupán a versenyképességet növeli, hanem hozzájárul a munkavállalók elégedettségéhez és motivációjához is. A javasolt cafeteria rendszer és egyéb juttatások bevezetése segíthet a VG Komarom Kft-nek fenntartani és növelni munkavállalói teljesítményét és lojalitását a hosszú távú siker érdekében. Emellett rengeteg módszer van, viszont nehéz kiválasztani a legmegfelelőbbet, a kutatások alapján vállalatonként állományra szabott rendszert kell kiépíteni, így a személyre szabás lehetősége adott. A vállalatok értékeit tekintve optimálisabb, ha a már említett juttatások és egyéb adható szolgáltatásra több hangsúlyt fektetnek. Tehát ezeket összehangolva javaslataim között szerepel a céges sport program, mint például közös céges túrázás. Amely hatékony lehet a csapatépítésre, a kommunikáció gördülékenyebbé tételére és az ösztönzésre is.
Hungarian Title
Bérezési rendszer bemutatása és vizsgálata szervezeti példán keresztül
English Title
Presentation and examination of the payroll system through an organizational example
Institution
University of Sopron
Faculty
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Institute/Establishment/Department
LKK - Üzleti Tanulmányok Intézet
Specialization
LKK - Gazdálkodási és menedzsment alapszak (BA)
Supervisor(s)
Local id
KBAL-24/01
Item Type: | Thesis |
---|---|
Depositing User: | Andrea Horváth |
Date Deposited: | 27 Jun 2024 09:20 |
Last Modified: | 27 Jun 2024 09:20 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/13231 |
Actions (login required)
View Item |