Kocsicska, Dr. Ivana (2024) Az egészségügyi ellátási modellek és azok hatásainak nemzetközi összehasonlítása. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
DIPLOMADOLGOZAT_DR.KOCSICSKA IVANA.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (36MB) |
Absztrakt (kivonat)
A diplomadolgozatomban négy különböző egészségügyi rendszerrel rendelkező ország, Franciaország, az Egyesült Királyság, Kanada és Chile példáján, illetve azok összehasonlítása révén igyekeztem több szempontból megközelíteni a legfontosabb egészségbiztosítási modelleket, kiemelni azok előnyeit és hátrányait. Ez a téma azért került kiválasztásra, mivel folyamatos vita tárgya és kérdés az, hogy a modellek közötti különbségek milyen szempontból és mennyire befolyásolják az országok egészségi állapotát és egészségügyi ellátás teljesítményét és sikerességét. Ezek egyben a legfontosabb kérdések is, melyekre igyekeztem választ találni a diplomadolgozatom megírása során. A kutatásomat szekunder adatok alapján végeztem el, a populáció egészségügyi állapotára és az egészségügyi ellátásra vonatkozó indikátorokat tartalmazó adatbázisok segítségével. A négy vizsgált országra vonatkozó egészségügyi állapoti, egészségügyi ellátás hozzáférhetőségi és minőségi, illetve egészségügyi kapacitási mutatókat hasonlítottam össze. Az volt a kiinduló feltételezésem, hogy az összehasonlítást követően mindenképp definiálódni fognak bizonyos különbségek, melyek forrása az egészségbiztosítási rendszer alapvető tulajdonságaira vezethető vissza. A kutatásom legfontosabb eredményei, hogy bár a magasabb egészségügyi kiadásokkal rendelkező országokban jobbak az egészségügyi eredmények, a befektetett források abszolút mennyisége azonban nem tökéletes előjelzője a kedvezőbb eredményeknek, mivel a társadalmi meghatározó tényezők is szintén kritikus szerepet játszanak. A különböző egészségügyi biztosítási modelleket tekintve, továbbra is az az egyik alapvető konklúzió, hogy a lakósság minél teljesebb lefedettsége nagyon fontos célkitűzés. Ezzel kiküszöbölhető a magas out-of-pocket kiadás. Kiemelendő, hogy a modelltől függetlenül működhet lakossági alapú rákszűrési program, mely egyértelműen növeli a daganatok korai diagnosztizálását, megfelelő ellátását és 5 éves túlélést is. A krónikus betegségek kezelését illetően, az állami egészségügyi biztosításra jellemző hosszabb várakozási idő, a magánbiztosítás kiterjesztésével részben kiküszöbölhető. Emellett, az állami egészség-ügyi biztosítás másik fontos sajátossága a hatékony alapellátás. Szintén megállapítható, hogy sem a Bismarck-modell, sem a Beveridge-modell nem képes a társadalmi egyenlőtlenségekből származó különbségek kiegyenlítésére, viszont a teljes lakossági lefedettséget képesek megvalósítani. Az egészségügyi ellátással való elégedettség a teljes (vagy közel teljes) egészségbiztosítási lefedettséget biztosító rendszerekben Franciaországban, az Egyesült Királyságban és Kanadában is bőven meghaladta az 50%-ot.
Magyar cím
Az egészségügyi ellátási modellek és azok hatásainak nemzetközi összehasonlítása
Angol cím
International comparison of healthcare models and their effects
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Egészségügyi menedzsment szakirányú továbbképzés (PG)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KOE-24/01
Mű típusa: | Diplomadolgozat (Egyéb) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Dr. Ivana Kocsicska |
Dátum: | 22 Júl 2024 12:24 |
Utolsó módosítás: | 22 Júl 2024 12:24 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/13094 |
Actions (login required)
Tétel nézet |