Hegedűsné Csorba, Anikó (2023) AZ OTTHONI SZAKÁPOLÁS SZEREPE AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSBAN. Egyéb, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
Hegedűsné Cs. Anikó Szakdolgozat Sopron HLA7IH.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg Download (1MB) |
Absztrakt (kivonat)
AZ OTTHONI SZAKÁPOLÁS SZEREPE AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSBAN The role of home care in health care Magyarországon 1996-ban alakították ki az otthoni szakápolási rendszert, Nyugat- Európai mintára. Feladata, hogy a betegek otthoni körülmények között kapják meg az állapotuknak megfelelő szakellátásokat. Ez a speciális ellátási forma, ami egyrészt a kórházak leterheltségét csökkenti, másrészt a betegek számára harmonikus környezetben biztosít szakszerű ápolást, nem tartozva sem a járóbeteg, sem a fekvőbeteg ellátáshoz, szabályozása, előírásai, juttatásai tekintetében nem részesül az egészségügyi fejlesztések lehetőségeiből. Szakdolgozatom célja megmutatni az otthoni szakápolási szolgálatok jelenlegi helyzetét. Ehhez áttekintem és bemutatom az otthoni szakápolás kialakulását, elhelyezkedését az egészségügyi ellátások között, a működési kereteit, a jogszabályok előírásait. Megvizsgálom a szervezeti és működési szabályzat, éves beszámolók, bizonylatialbum áttekintésével egy önkormányzati fenntartású otthoni szakápolási szolgálat szervezeti struktúráját, működését, finanszírozási jellemzőit, humánerőforrását. Kutatásom spektrumát kiterjesztem a betegek véleményére is az ellátással összefüggésben. Tapasztalataim alapján rámutatok a monitorozott szolgálat tekintetében megvalósítható fejlesztésekre. Dolgozatom utolsó fejezetében - a témában írt tanulmányokat áttekintve - megfogalmazom az otthoni szakápolási szolgálatokra jellemző helyzetet, különös tekintettel az ellátás eredményeire, a dolgozók jövedelmi helyzetére és a pandémia hatására. Meglátásom szerint az otthoni szakápolás működési területéből adódóan nehezen látható tevékenységet végez. Az optimális működéshez szükség volna a szolgálatok dolgozóira kiterjeszteni az egészségügyi jogviszonyt és növelni a finanszírozást. Komoly előrelépést jelentene a szolgáltatás számára, ha a nem teljesítő szolgálatok vizitkerete átcsoportosítható lenne az ellátási kötelezettségnek eleget tevő szolgáltatók részére. Emellett az otthoni szakápolási ellátás bevonása az EESZT rendszerbe a biztonságos adatkezelést és az átláthatóságot biztosíthatná. Jobb együttműködésre volna szükség a szociális ellátásokkal, különösképpen a hasonlóan otthoni ellátást nyújtó házi segítségnyújtással. Az ellátottak igényeit figyelembevéve, felvetek néhány szolgáltatást, melynek az otthoni szakápolásba való beépítésével gyorsítható lehetne az otthonukat elhagyni nem képes betegek gyógyulása. A 23 éve működő ellátási forma hiánypótló az egészségügyön belül, komoly szerepe van a betegellátásban, a krónikus betegek, idősek, műtéten átesettek átmeneti gyógyításában. Az otthoni szakápolás rugalmas kereteket biztosít mind a betegek, hozzátartozók és szakdolgozók számára egyaránt. Fontosnak látom, hogy az állam biztosítsa az önkormányzati- és magánszolgáltatók működési feltételeit, hogy a rászoruló betegek ne maradjanak ellátatlanul vagy ne kényszerüljenek a feltétlenül szükségesnél hosszabb ideig fekvőbeteg intézményi ellátásra.
Magyar cím
AZ OTTHONI SZAKÁPOLÁS SZEREPE AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSBAN
Angol cím
THE ROLE OF THE HOME CARE IN HEALTH CARE
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Egészségügyi menedzsment szakirányú továbbképzés (PG)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KOE-23/39
Mű típusa: | Szakdolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Anikó Hegedűsné Csorba |
Dátum: | 02 Feb 2024 12:41 |
Utolsó módosítás: | 02 Feb 2024 12:41 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/12103 |
Actions (login required)
Tétel nézet |