Csillag, Brigitta (2023) A magyarországi vállalkozások adózása a társasági adó- és a kisvállalati adórendszerében. BA/BSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KBAN-23_24.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 2038 Download (2MB) |
Absztrakt (kivonat)
A szakdolgozatom célja a társas vállalkozások adózási módjainak a megismertetése a társasági adó és a kisvállalati adó aspektusából. Véleményem szerint egy adózási területen jártas szakember számára elengedhetetlen követelmény, hogy napra kész tudással rendelkezzen az adózási formákra vonatkozóan és ez alapján tudja differenciálni az adózási formák előnyeit és hátrányait. A szakdolgozatom megírásával, olyan ismeretekre te-hetek szert és ezáltal bővíthetem tudásomat, amely a jövőben nagyban hozzájárul majd a pályafutásomhoz, ezért is választottam eme témát. Magyarországon az egyéneknek lehetőségük van egyéni és társas vállalkozások létrehozására, így először ezen vállalkozási típusok bemutatásával kezdtem szakdolgozati témám kidolgozását, később kitérek a vállalkozások alapítására, működésére vonatkozó hatályos jogszabályokra. Majd ezek után részletesebben kifejtettem az egyik választható társasági formát, amelyet ma az országban a legnépszerűbb vállalkozási formációnak ismernek el, a korlátolt felelősségű társaságra. Azon a véleményen vagyok, hogy az adózás nagyon bonyolult területnek számít a mai világban, ebből adódóan a korlátolt felelősségű társaság két választható adónemére építettem fel a munkámat. Társasági és a kisvállalati adót részletesen bemutattam egy fejezeten keresztül minden sajátosságukkal együtt. Kutatómunkám során megtekintettem a Nemzeti Adó és Vámhivatalhoz a társasági és kisvállalati adóból befolyó bevételének alakulását, amelyet leszűkítettem Győr-Moson-Sopron vármegyére vonatkozóan, ezután két adónemből származó bevallások számát is megvizsgáltam. A szakdolgozatom elkészítése során, azt feltételezésemet vizsgáltam, amely egy jó ideje foglalkoztatott, hogy vajon megéri-e egy vállalkozásnak a társasági adó hatálya alól áttérni a kisvállalati adóra és számukra ez mennyi fizetendő adó csökkenést jelenthet. Körültekintően utána néztem annak is, hogy a mik lennének az áttérésnek a pontos lépései. Kisvállalati adó tekintetében ebből adódóan megemlítésre került az áttérésre vonatkozó szabályok és az ahhoz szükséges formanyomtatványok, illetve azoknak a benyújtási határideje, mindezeket szemléltettem szakdolgozatom esettanulmány részében. Kutatómunkámba egy „VasRakéta” fantázia nevű vállalkozást szemléltetek. Bemutatom hogyan alakult az elmúlt négy évben a mérlege és eredménykimutatása, illetve az adófizetési kötelezettsége. A két adónemet ezután a 2023-as évi terv adatok alapján vizsgáltam és hasonlítottam össze az esettanulmányom végén egy táblázatban. Szakdolgozatom zárásaként a minta vállalkozásom esetére javaslatot tettem a jelenlegi jogszabályok értelmében és az elvégzett számításaimra alapozva a legkedvezőbb adózási módra, amely nem mást, mint a kisvállalati adó.
Magyar cím
A magyarországi vállalkozások adózása a társasági adó- és a kisvállalati adórendszerében.
Angol cím
Taxation of Hungarian enterprises in the corporate and small business tax systems.
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet
Szak
LKK - Pénzügy és számvitel alapszak (BA)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KBAN-23/24
Mű típusa: | Szakdolgozat |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Brigitta Csillag |
Dátum: | 02 Feb 2024 12:50 |
Utolsó módosítás: | 02 Feb 2024 12:50 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/11843 |
Actions (login required)
Tétel nézet |