Artner, Valentina (2023) A motiváció és a szervezethez való lojalitás vizsgálata a Soproni Egyetem munkavállalói körében. MA/MSc, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar).
PDF
KMAL-23_04.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP-kről nyitható meg. Embargo lejáratának dátuma: 12 December 2037 Download (1MB) |
Absztrakt (kivonat)
Diplomadolgozatom megírásának a célja az volt, hogy vizsgáljam a Soproni Egyetem munkavállalóinak a szervezethez való lojalitását, illetve a rájuk hatással lévő motivációs tényezőket. Arra a kérdésre kerestem a választ, hogy vajon milyen tényezők befolyásolhatják egy felsőoktatási intézmény dolgozóinak a motivációját és lojalitását? Dolgozatom első részében ismertettem a motiváció fogalmát és a motivációs elméleteket. Ezt követően fontosnak tartottam megemlíteni a munkahelyi motiválás fontosságát, valamint a motivációs eszközöket is, továbbá a teljesítményértékelő rendszerek sajátosságainak az elméleti hátterét is bemutattam. A munkavállalói motivációs eszközök pozicionálása nem egyszerű, ám annál fontosabb feladat, melynek elemei generációként eltérhetnek. Ennek következtében a különböző generációkat és motiválásukat is ismertettem. Majd a szervezeti hűség és elköteleződés szakirodalmi hátterét is bemutattam. Dolgozatom második részében elmélyülök a Soproni Egyetem szervezetének és munkavállalói állományának bemutatásában. Részletesen ismertettem a munkaköröket, valamint az Egyetem jelenleg is alkalmazott motivációs eszközeit. Ismertettem, egy 2021-ben az oktatók és kutatók körében készült motivációs felmérést és annak eredményeit. Továbbá arról is írtam, hogy a motiválás miért fontos az Egyetem dolgozóit illetően. Kitértem még a PDCA elv mentén megvalósuló, négy fázisból álló teljesítményértékelési rendszer bemutatására is. Primer kutatásomat egy kérdőív segítségével hajtottam végre. A kérdőívet a Soproni Egyetem valamennyi munkavállalója megkapta. A kérdőívet azért küldtem ki az Egyetem valamennyi munkavállalója számára, mert szerettem volna az egész szervezetre kiterjedő kutatást végezni. Valamennyi munkakörből érkezett válasz (összesen 118 munkavállaló töltötte ki), ezért az eredményt reprezentatívnak gondolom. A kutatás eredményeképpen elmondható, hogy a Soproni Egyetem munkavállalóit illetően a magasabb szintű szükségletek nagyobb motivációs erővel bírnak. Ez alatt azt értem, hogy a munkahelyi légkör és a munka és magánélet közötti egyensúly motivációs ereje nagyobb, mint a fizetésé. Azonban kutatásomból kiderült, hogy az Egyetem dolgozói nem érzik megbecsülve magukat, illetve a kellő motivációt nem mindig kapják meg a munka elvégzéséhez. Dolgozatom befejezéseképpen pedig a kérdőíves kutatás eredményei alapján javaslatokat tettem a munkavállalók motivációjának és lojalitásának növelésére. A javaslatok tartalmaznak a pénzbeli juttatásokhoz, az egyéb juttatásokhoz és a pszichológiai tényezőkhöz kapcsolódó elemeket is, melyek bevezetésével növelhető lenne a munkavállalói motiváltság és a szervezethez való lojalitás is.
Magyar cím
A motiváció és a szervezethez való lojalitás vizsgálata a Soproni Egyetem munkavállalói körében
Angol cím
Investigation of motivation and loyalty to the organization among the employees of the University of Sopron
Intézmény
Soproni Egyetem
Kar
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (volt Közgazdaságtudományi Kar)
Tanszékcsoport/intézet
LKK - Üzleti Tanulmányok Intézet
Szak
LKK - Vállalkozásfejlesztés mesterszak (MA)
Témavezető(k)
Helyi kari azonosító
KMAL-23/04
Mű típusa: | Diplomadolgozat (MA/MSc) |
---|---|
Felhasználói azonosító szám (ID): | Valentina Artner |
Dátum: | 29 Jún 2023 11:31 |
Utolsó módosítás: | 12 Szep 2023 09:09 |
URI: | http://diploma.uni-sopron.hu/id/eprint/10521 |
Actions (login required)
Tétel nézet |